suchonice suchonice

21. 2. Lenka

Zítra: Petr
Drobečková navigace

Úvod > Obec > Aktuality > Aktuality v okolí > Foto/video reportáž z Hanáckého bálu

Foto/video reportáž z Hanáckého báluDatum konání:
29.2.2024

Hanácký bál patří od roku 2020 mezi 12 pravidelných akcí, které každoročně pořádá Sdružení obcí mikroregionu Království

XXIX. reprezentační Hanácký bál se letos konal v sobotu 27. ledna, a to již tradičně v Regionálním centru v Olomouci. Je to jediná akce, kterou mikroregion pořádá mimo jeho území, protože nemá vyhovující prostory.

Zakladatelem novodobé tradice Hanáckých bálů je Národopisný soubor Týnečáci z Velkého Týnce s tehdejším předsedou Ladislavem Čechákem. Jeho syn, také Ladislav, převzal po svém otci organizační štafetu a oslovil zástupce mikroregionu s žádostí o pořadatelství.

 XXIX.Hanckbl_MilanStacho8.jpg

Na bále se letos sešlo na 450 Hanaček, Hanáků, jejich podporovatelů a příznivců a dalších návštěvníků, kteří si užili pěkný večer. O pohodu a dobrou zábavu se postarala řada hanáckých souborů – Folklórní soubor Haná z Velké Bystřice, Národopisný soubor Cholinka z Choliny, Hanácký mužský sbor Rovina z Olomouce, Rychtářovská chasa z Rychtářova, Hanácký folklórní soubor Trnka z Vyškova a Národopisný soubor Týnečáci z Velkého Týnce. Moderní styl hudby a tance zajistila kapela Syrinx Band se zpěvačkou Danou Chytilovou a „hudebni ôskôpeni“ Stracené Ráj. Hostem programu byla zpěvačka Zuzana Pavlůsková (dcera slavné valašské královny lidové písně Jarmily Šulákové) a Soubor valašských písní a tanců Jasénka ze Vsetína.

Významnými hosty letošního bálu, konaného pod záštitou hejtmana Olomouckého kraje Josefa Suchánka, byli senátoři Lumír Kantor a Marek Ošťádal, primátor statutárního města Olomouce Miroslav Žbánek a Honza Žůrek, předseda Hanáckého folklorního spolku a současně vedoucí Hanáckého mužského sboru Rovina. A dále emeritní senátor a dlouholetý příznivec hanáckých bálů Martin Tesařík, který spolu se svým bratrem Josefem jsou patrony konání hanáckých bálů minimálně od roku 2004, kdy se konal tehdy XI. Hanácký bál poprvé v RCO.

U vstupu si mohli všichni návštěvníci nabídnout štamprličku slivovičky a hanácký koláček a v průběhu bálu využít nabídku bohatého občerstvení včetně zabíjačkových a tvarůžkových specialit. V tombole bylo pro návštěvníky připraveno 149 cen. Hlavní cenou byla i letos poukázka na živé vykrmené prase.

Děkuji všem sponzorům, pořadatelům a pomocníkům při přípravě bálu a také všem divákům a vystupujícím, že přijali pozvání na XXIX. Hanácký bál. Jsem moc ráda, že můžeme i nadále rozvíjet hanácký folklór, aby tato tradice nejen nezanikla, ale dostala se k co nejširší veřejnosti.

Všechny spoluobčany zvu do Regionálního centra v Olomouci na jubilejní XXX. reprezentační Hanácký bál, který už připravujeme na 25. leden 2025.

Miroslava Zavadilová, předsedkyně mikroregionu

 

VIDEO - https://www.youtube.com/watch?v=5X04p8cfDgY&t=72s

FOTO - https://www.rajce.idnes.cz/majetin/album/xxix-hanacky-bal-v-rco-27-1-2024-mikroregion-kralovstvi


Komentáře


Žádné komentáře doposud nebyly přidány.

Přidat komentář

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat za účelem odpovědi. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů